Kto jest online ?

Rys historyczny

Drukuj

W roku 1959 kiedy z inicjatywy Francuza Alexandra Chappé i Niemca Hansa Winkel powstaje międzynarodowa organizacja pracowników poczty i telekomunikacji i ich rodzin o nazwie JUMELAGES (od francuskiego słowa „ jumeau-bliźniak; oznaczającą bliżniaczą współpracę). Na Kongresie Europejskim w Dublinie w roku 2004 przyjęto nową nazwę “EUROJUMELAGES”.

Polska pierwszy raz pojawia się w szeregach Jumelages w 1991 roku kiedy to w lutym powstaje sekcja w Gorzowie Wlkp. i w lipcu sekcja w Kielcach. Obie sekcje wkrótce nawiązują współpracę, Gorzów Wlkp. z sekcją z Dijon ( Francja ) oraz Kielce z Asocjacją z Lyon ( Francja ).

W 1995 roku, na IV kongresie JUMEX”95 w Menton we Francji Polska – posiadająca dwie Federacje: Telekomunikacji i Poczty zostaje przyjęta w poczet państw członkowskich Międzynarodowej Unii Jumelages.

Dzisiaj Eurojumelages skupia członków z 12 państw europejskich: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Irlandii, Hiszpanii, Rumunii, Portugalii, Danii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. Członkowie w ramach współpracujących sekcji mają możliwości wymiany kulturowej i krajoznawczej a ponadto każdego roku mogą uczestniczyć w kursach językowych, zajęciach kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych razem z innymi członkami Eurojumelages.

Design by Yagendoo.com Template by simsalaring.eu
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
Przystosowanie dla eurojumelages.pl Grzegorz Nowakowski
Strona zoptymalizowana dla przeglądarek IE8, Google Chrome 8, Firefox 3, Opera.